Solicita oferta

Cere sa fii contactat

Evaluare gratuita

Cum se pregateste o firma pentru inspectia fiscala | Blog

Written by: Editor

Inspectia fiscala este activitatea de a verifica acuratetea si conformitatea declaratiilor fiscale, modul in care acestea au fost depuse si stabilirea diferentelor de obligatii fiscale, in cazul in care este necesar. In functie de tipul de obligatii fiscale ce sunt supuse verificarii, inspectia poate fi generala (pentru toate obligatiile fiscale dintr-o anumita perioada) sau partiala (pentru una sau o parte din aceste obligatii). Contabilii nostri din Bucuresti va stau la dispozitie cu informatii complete despre desfasurarea acestei activitati de inspectie.

Reguli pentru inspectia fiscala

 
Inspectia fiscala efectuata de ANAF se desfasoara in asa fel incat activitatea curenta a contribuabilului sa aiba cat mai putin de suferit, iar timpul alocat acestei inspectii sa fie eficientizat. La finalul inspectiei, contribuabilului i se va cere sa ofere o declaratie scrisa pe propria raspundere care va evidentia faptul ca a furnizat toate documentele si informatiile necesare. Organul fiscal competent de pe raza teritoriala in care se afla sediul companiei va desfasura activitatile aferente inspectiei.
 
Metodele de control folosite pot fi prin sondaj (verificarea selectiva a documentelor si operatiunilor de interes), exhaustiva (verificarea tuturor documentelor si operatiunilor) sau electronica (contabilitatea verificata in mediu electronic).
 
Echipa noastra de contabili va poate oferi mai multe detalii cu privire la aceste reguli dar si despre formele inspectiei fiscale, fie ea generala sau partiala.
 

Probleme frecvente in cazul inspectiei fiscale

 
In cazul unei inspectii generale, volumul mare de informatii poate duce la o intelegere eronata a unor tranzactii sau a prestarii activitatii economice in general. Exista unele cazuri care, in practica, pot ridica unele probleme. TVA-ul si deductibilitatea sa, preturile de transfer si conexiunile dintre documentele explicative si documentatia serviciilor prestate intre companii afiliate sunt cateva dintre chestiunile care pot crea dificultati.
 
Pentru a preintampina aceste probleme, echipa noastra de contabili din Bucuresti va pune la dispozitie servicii specializate pentru intocmirea si pregatirea corecta a documentelor fiscale, precum si catalogarea lor in functie de anumite perioade fiscale.
 
Va invitam sa ne contactati pentru servicii de contabilitate in Bucuresti si in tara.